Today: The leather brush works in foam, never dry. See leather brushes

From the blog: Recolour a worn leather steering wheel properly. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: COLOURLOCK Leather Cleaning Brush made of wood. View product

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Which care kit suits your leather? Ask on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

A1 "Speed Wax Plus 3" Spray Wax 500ml

23,28€ 27,72€
Contents: 500mlUnit price (46,56€ / l)
incl. 20 % VAT, plus shipping, calculated at checkout
Volume
6 in stock

— Hurry up while stocks last, delivery time 1-4 days

Schnellbestellung 2 Varianten
Dr. Wack "A1"A1 "Speed Wax Plus 3" Spray Wax 500ml
Low stock (6 units)
SKU D1-DRW-2630EAN 4006539026302
23,28€ 27,72€
Contents: 500mlUnit price (46,56€ / l)
Dr. Wack "A1"A1 "Speed Wax Plus 3" Spray Wax 250ml
Pre-order
SKU D1-DRW-2635EAN 4006539026357
21,06€
Contents: 250mlUnit price (84,24€ / l)

Benefits of Detailing1

📦 Shipping from 6,90 € with Österreichischer Post, DPD or FedEx
🚀 Delivery time 1-4 days
🤝🏻 Free delivery from 179 € with DPD
💬 Car care expert customer service

EAN: 4006539026302  |  SKU: D1-DRW-2630

Carnauba hard wax for as-new paint — flash off, buff off

A1 "Speed Wax Plus 3" is Dr. Wack's liquid hard wax for paint protection through the season. What sets it apart is its proven stamina: in the AUTO BILD and KÜS wax test, the beading was still measurable after ten washes. For anyone who keeps their paint as new and sets aside time twice a year.

Wash and dry the car; if the paint is no longer as new, polish first. Shake the bottle, put product on the dry applicator sponge and apply thinly in small circles. Whole body panels in one go, in the shade and not on hot paint. Let the film flash off completely, in practice ten to fifteen minutes. Once a finger leaves a clean trace, buff off with a microfibre towel, flipping it often. Wash out the sponge, store frost-free.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Shipping to Austria from 6,90 € with Österreichischer Post, DPD or FedEx, delivery time 1-4 days. Orders from 179 € ship free with DPD.

All shipping methods, weight tiers and express options are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

The durability of A1 "Speed Wax Plus 3" is measured in washes

What is A1 "Speed Wax Plus 3"? A liquid hard wax from Dr. Wack with a carnauba booster that goes on thin with the applicator sponge, flashes off on the paint and is then buffed off with a microfibre towel. Not approved for matte paint and matte wraps, and not meant for weathered paint without a polish first.


A1 "Speed Wax Plus 3" is a liquid hard wax from Dr. Wack that seals paint against the weather with a carnauba booster formula and a hydrophobic formula, meaning a recipe that keeps water at a distance. Nothing gets sprayed. The milky-white wax runs from the bottle straight onto an applicator sponge and from there goes on thin in small circular movements onto clean, dry paint.

Carnauba is the leaf wax of the Copernicia prunifera palm from north-east Brazil. The plant coats its own leaves with it so it doesn't lose water in the dry season, and with a melting point between 82 and 86 °C it's the hardest of all natural waxes. On paint it does the same job on a different surface. You notice it because rain sits in droplets instead of running off as a sheet, and those droplets dry without a limescale ring.

What the wax doesn't do belongs in the same place. It removes nothing. A wax won't make dull paint shine and won't take out scratches; that's how AUTO ZEITUNG classifies it in its wax guide, and Dr. Wack writes the same in the product details: for use on as-new paint or paint refinished with polish. The gloss you see afterwards was already in the paint.

  • The protection survives washes, not just weeks. AUTO BILD and the testing organisation KÜS pitted ten liquid hard waxes against each other on weathered test panels and put up to ten washes over them. The Speed Wax Plus 3 took first place with 256 out of 295 points and was the only product in the field rated highly recommended. Even after the tenth wash, the beading was still measurable.
  • The film tells you when it's done. Between the last pass with the sponge and the first with the towel, in practice there are ten to fifteen minutes. Then you wipe off the excess, and Dr. Wack compares that step to dusting. That's why the wax rarely fights you, even on the first attempt.
  • Two sizes, one clear calculation. The 500 ml bottle is sized for whole cars, the 250 ml bottle for single panels and the first go. Per litre the big bottle costs about a third less. Dr. Wack doesn't say how many millilitres a car takes, but at two or three applications a year you'll rarely rebuy either size.

Detailing1's tip from the shop: We often get asked how long the wax has to sit before the towel can go on. Dr. Wack doesn't give a time for it, but a state: completely dry. Checking takes two seconds. Draw a line through the film with your finger. If it flows back together behind your finger, it needs longer. If the line stays as a clean trace, the towel can go on.


Flashing off takes ten to fifteen minutes

The Speed Wax Plus 3 goes on thin over clean, dry paint, flashes off there completely and only then gets buffed off with a microfibre towel.

Before that comes the wash. Dr. Wack recommends its own Speed Shampoo for it and, if the paint is no longer as new, a pass with a hand polish with wax content. That order isn't a recommendation, it's the condition. Wax seals whatever state it finds. On paint with swirls, meaning the fine circular wash scratches, you seal in swirls.

While applying, keep the sponge well loaded with product and top up before it runs dry. Work in the shade and on cool paint, not in blazing sun. Dr. Wack also recommends doing whole body panels in one go. The reason is the lap mark. Where a flashed-off edge meets fresh wax, the seam shows up later in raking light.

The applicator sponge for this wax measures 150 by 80 by 35 millimetres and was developed precisely for it. It isn't included with the single bottles; it sits alongside as an accessory. When you're done, wash it out thoroughly. Otherwise the residue cures in the foam and next time you run a hard edge over the paint.

The 10 to 15 minutes are a guide, not a timer. At 12 °C in October the film takes longer; on a warm summer evening it's quicker. So you're better off working by panel than by the clock. As soon as the last panel is done, check the first. Usually it's ready right then, and you follow with the towel in the same order you applied.

A1 Speed Wax Plus 3 being dosed from the bottle onto the applicator sponge

The Speed Wax only lasts six months if you rarely wash

The six months on the label are a ceiling, not a promise. They stand or fall with a figure that isn't on any bottle: the number of washes.

The lab test supplies the scale. KÜS recorded the beading with a contact angle meter, the device that measures the angle of a water droplet to the paint surface. The steeper the droplet stands, the less water stays behind. After ten washes that angle was still clearly measurable. Half the test field failed precisely on long-term protection and wash resistance.

Ten washes is nine months for one person and ten weeks for another. User reports in car care forums give a rough breakdown. Wash every six to eight weeks and you'll get the full six months. Once a month gives four to five; once or twice a week still two to three. One real-world test found instant beading after three months, but a surface that was no longer quite as slick.

The hard limit is in the approval list. It names metallic, solid and nano paints, more scratch-resistant paints and gloss wraps. Matte paint and matte wraps aren't on it, because a product that builds deep gloss has no business on a matte surface. And if your paint is dull or carries swirls, the Speed Wax Plus 3 is the wrong next step. Then you're sealing the current state for half a year.

Bottle of A1 Speed Wax Plus 3 on the microfibre towel, beading on the wet bonnet

A wax for the appointment, not for every wash

The Speed Wax Plus 3 is for anyone who sets aside an hour two or three times a year and wants peace of mind until the next season in return.

If you'd rather build protection into every wash, a spray wax that's spread with the towel and taken straight off serves you better. That's not a worse way, just a different rhythm: short application often versus longer application rarely. Both sit side by side in the sealants and spray waxes of the A1 line.

Dr. Wack's Speed series is made for the hand, not the machine. If you want to work holograms out of weathered paint, you need a polishing system in cut stages and then a sealant that lasts for years. The Speed Wax Plus 3 deliberately sits below that. It keeps good paint good for half a year, and that one job it does measurably.

With the bottle size, the area decides. The 500 ml is the supply for one car over several years, the 250 ml the entry point or the reserve for bonnet and roof. Store it frost-free, because a solvent-free wax emulsion separates once it's frozen through and can't be brought back. The wax is developed and produced in Baar-Ebenhausen.

That leaves the pacemaker no label mentions. When it's time to re-wax isn't told by the calendar but by the water. As long as rain stands in tall beads, the layer is working. As soon as it lies flat on the paint instead of forming beads, it's done, whether six weeks or six months have passed since. Watch for that rather than the date, and you'll wax exactly as often as your paint needs.

Applicator sponge spreading A1 Speed Wax Plus 3 on the black bonnet

Not sure about Dr. Wack "A1" A1 "Speed Wax Plus 3" Spray Wax? Get it explained:



Frequently asked questions about A1 "Speed Wax Plus 3"


What is A1 "Speed Wax Plus 3" and what's behind the carnauba booster?

It's a liquid hard wax from Dr. Wack for painted surfaces and gloss wraps. Carnauba is the leaf wax of a Brazilian palm and, with a melting point between 82 and 86 °C, the hardest natural wax. Booster refers to the combination with the hydrophobic formula, which extends the water beading effect.

How do I apply the car wax correctly?

Onto clean, dry paint. Put the product on the dry applicator sponge, spread it thin in small circular movements and do whole body panels in one go. Then let it flash off completely and wipe off and buff the excess with a microfibre towel.

When should I use a spray wax instead of the Speed Wax Plus 3?

When you want to build protection into every wash. A spray wax is sprayed on after rinsing, spread with the towel and taken straight off, but more often. The Speed Wax Plus 3 needs a sponge, flash time and buffing, but lasts up to six months in return. You'll find both routes in the sealants and spray waxes of the A1 line.

Is the wax suitable for matte paint, wraps and plastic?

The approval list names metallic, solid and nano paints, more scratch-resistant paints and gloss wraps. Matte paint and matte wraps are missing, because the wax builds deep gloss and would spoil the matte effect. On unpainted black plastic parts it leaves slightly pale residue that wipes off but is avoidable.

What happens if I work in the sun or take it off too late?

On hot paint and in blazing sun the film grabs before you've spread it evenly. Then you're rubbing residue instead of wax, especially visible on dark paint. It can be fixed: top up thinly, leave briefly and take it off with the dry side of a fresh towel.

How often do I need to re-wax with the Speed Wax Plus 3?

Dr. Wack recommends two to three applications a year. The better pacemaker is the number of washes: after about ten washes the effect noticeably fades. If you wash weekly, you're due after two to three months; if you wash every six to eight weeks, you'll reach the six months.

Just ask us. Daniel will help you.


How to use A1 "Speed Wax Plus 3"


From the last wash to the flashed-off film

The wax goes onto clean, completely dry paint. So wash the car first, rinse thoroughly and dry it. Unlike a spray wax, the Speed Wax Plus 3 doesn't tolerate leftover moisture, because the film then flashes off unevenly.

If the paint is no longer as new, a polishing pass comes first. For that, Dr. Wack names its own hand polish with wax content or the sharper Show & Shine stage. Wax doesn't correct anything, it preserves. Whatever you haven't fixed before applying, you'll be looking at for half a year afterwards.

Shake the bottle and put the product on the dry applicator sponge, not on the paint. Apply it evenly and thinly in small circular movements. Keep the sponge well loaded and top up before it runs dry. Do whole body panels in one go, otherwise you'll see the lap mark later in raking light.

Then let the film flash off completely. In practice that's ten to fifteen minutes, longer in cool weather. The finger test decides: if the film flows back together behind your finger, it isn't ready. If the line stays as a clean trace, you can take it off.

Wipe off the excess with a premium microfibre towel and buff. Flip the towel often so you don't drag a saturated patch across the panel. For a mid-size car, allow about an hour the first time. By the third time it's a lot less, because by then you've got the layout of the car in your head.

Notes: Don't work in blazing sun or on hot paint, otherwise the film grabs before you've spread it evenly. Approved are metallic, solid and nano paints, more scratch-resistant paints and gloss wraps. Matte paint and matte wraps aren't on the list, and for weathered or dull paint the wax is the wrong next step. Wash the applicator sponge out thoroughly after every use, because cured wax turns the soft foam into a hard edge. Dr. Wack recommends two to three applications a year. Store frost-free, because a solvent-free wax emulsion can't be brought back once it's frozen through.

Safety information for Dr. Wack "A1" A1 "Speed Wax Plus 3" Spray Wax

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


VOC content

7,7 % — proportion of volatile organic compounds.


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Dr. Wack

Contact

Dr. O.K. Wack Chemie GmbH
Untere Au 9, 85107 Baar-Ebenhausen, Deutschland

+49845341995100
info@dr-wack.com

https://dr-wack.com/

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500 ml
  • Artikelnummer
    D1-DRW-2630
  • EAN
    4006539026302
  • Herstellernummer
    2630
  • Gewicht
    617 g

Eigenschaften

  • Verpackung
    Plastikflasche
  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen
  • Fahrzeugtyp
    Pkw
  • Produkteigenschaften
    Wasserabweisend, Hochglanz, Langlebig

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, eps, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • Österreichische Post
  • DPD
  • FedEx

Your order reaches you from 6,90 € in 1-4 days with Österreichischer Post, DPD or FedEx. Orders from 179 € ship free with DPD. Questions about shipping?

Dr. Wack "A1" auf Detailing1 kaufen